Dni Kovačice 2024.

Boli sme hosťami Dni Kovačice, 10.- 12.5 2024.

V dňoch 10.-12. mája 2024 sa zúčastnila delegácia Pôtra vedená starostom obce Miroslavom Činčurom návštevy partnerskej obce Kovačica.  Návšteve predchádzalo pozvanie predsedu rady Miestneho spoločenstva obce Kovačica Ing. Adama Jonáša zúčastniť sa podujatia Dni Kovačice 2024, ktorých súčasťou boli dve kľúčové podujatia.
Delegácia z Pôtra ešte v deň príchodu navštívila hrob zosnulého Paľka Baláža, predsedu Memoriálneho strediska Janka Bulíka, intenzívne angažovaného v kultúrnom dianí Kovačice a najmä priateľa. Spomienka naňho je stále živá a boľavá, nakoľko odišiel náhle. Odišiel človek s veľkým srdcom, ktorý nikdy nikomu nepovedal nedá sa, nemôžem...
Večer však už patril divadelnému predstaveniu VHV Kovačica. Toto predstavenie, ak sa všetko organizačne podarí, budeme môcť zhliadnuť aj u nás v Pôtri na jeseň tohto roka.
Po predstavení bola delegácia pozvaná hostiteľmi na slávnostnú večeru do Padiny, kde i ďalších hostí čakal predseda Padiny. Hodnotenie súčasných aktivít  a vízia budúcej spolupráce boli témami večera, čo prispelo aj k prehĺbeniu vzťahov a vzniku nových kontaktov.
Sobota už patrila spomínaným dvom ústredným podujatiam  programu  Dni Kovačice.
Prvým bolo sympózium s názvom Martin Jonáš v minulosti,  budúcnosti a súčasnosti, 11.5.2024, ktoré pripravilo Miestne spoločenstvo v Kovačici a Galéria insitného umenia v Kovačici pri príležitosti 100. výročia narodenia známeho insitného maliara Martina Jonáša, ktorý si zachoval národnú a typicky vidiecku identitu a túto preniesol do originálnej vizuality svojho diela. Na sympózium prednieslo svoje príspevky viac ako 20 hostí, vedci, umelci, umeleckí kritici, medzi inými veľvyslanec SR v Srbsku Michal Pavúk.  Príspevok Ing. Jána Jančovica predniesol  Miroslav Činčura. V októbri 2024 Galéria insitného umenia v Kovačici vydá zborník prác, ktoré odzneli na tomto sympóziu, na počesť tohto velikána insitného umenia v Kovačici.
Druhou, Kovačičanmi veľmi očakávanou, udalosťou boli ranné slávnostné služby Božie z príležitosti posvätenia zrekonštruovaného organa a sobotňajšie popoludnie vyhradené pre inauguračný organový koncert. Prítomní  sa mohli kochať v kráse organového zvuku v predvedení organového maestra, čestného kantora kovačického cirkevného zboru MgA. Janka Siromu, PhD., po čom nasledoval krátky film o histórii a oprave organa. Generálnou opravou a dispozičným rozšírením organa sa vytvoril nový kultúrny pilier na rozvoj hudobného umenia. „Mojím snom je, aby v Kovačici ožil jeden projekt Banátsky organový festival, ktorým znovu obhájime povestný výrok: Nie je Kovačica pri Belehrade, ale je Belehrad pri metropole Kovačica,“ podotkol Siroma.
Dojmy z koncertu si hostia vymenili na spoločnej večeri poriadanej predsedom obce Kovačica.
Ostatný čas do odchodu delegácia využila na osobné návštevy ďalších blízkych známych na Dolnej zemi.
Plní dojmov z hodnotného podujatia sa po vrúcnom rozlúčení vrátili zástupcovia obce Pôtor domov. A tešíme sa, že našich rodákov privítame na oplátku opäť u nás - teda „tu doma“.