Kovačický október 2024.

08.10.2024

Kovačický október 2024.

Kovačický október je kultúrne podujatie, ktoré organizuje Miestne spoločenstvo v Kovačici každoročne počas celého októbra. Prvý októbrový víkend má spravidla najbohatší a najpestrejší program.
Symbolicky sa začína pietnou slávnosťou pri pomníku padlým bojovníkom v centre Kovačice, kde si občania pripomínajú 3. október 1945, keď bola osada oslobodená spod fašistickej nadvlády. Sem viedli prvé kroky našej delegácie, ktorá sa na pozvanie dipl. Ing. Adama Jonáša – predsedu miestneho spoločenstva , zúčastnila tohto októbrového podujatia.
Oficiálny začiatok osláv  bol v sobotu 5. októbra napoludnie vo veľkej sále  MS Kovačica, kde sa konalo slávnostné zasadnutie MS Kovačica, na ktorom boli prítomní predstavitelia Obce Kovačica a lokálnych ustanovizní, vzácni hostia ako napr. veľvyslanec SR v Srbsku Michal Pavúk, spolupracovníci a priatelia zo Slovenska a z Rumunska. Sobotňajší program pokračoval otvorením tradičného 73. salónu obrazov v Galérii insitného umenia. Zámer podujatia je prezentovanie celoročnej činnosti členov Galérie insitného umenia v Kovačici.  Následne  bola otvorená aj výstava obrazov v Galérii Babka.
Od 15. hodiny sa na javisku na nádvorí Miestneho spoločenstva  konal  kultúrno-umelecký program. Ochotníci svojmu mestu prispeli  sprievodným jarmokom ručných prác a prípravou gastronomických špecialít.
Pomedzi  bohatý  program bol starosta obce Miroslav Činčura prijatý novozvoleným predsedom obce Kovačica Petarom  Višnjičkim.
V nedeľu sa delegácia zúčastnila služieb Božích v miestnom evanjelickom kostole. Následne boli pánom farárom Bajzom pozvaní na faru na recepciu.
Pobyt v partnerskej Kovačici dal opäť príležitosť našej delegácii stretnúť množstvo  priateľov a známych, vymeniť si pozdravy a stráviť spoločne niekoľko príjemných chvíľ.
Starosta Miroslav Činčura pri odchode odovzdal pozdravy všetkým Kovačičanom a priniesol na Slovensko pozdravy od Kovačičanov pre Pôtorčanov.